Răspuns :
K=31,84%; Cl=28,98%; O=39,184%
procentele = 100%
K = 31,84/39 = 0,82
Cl = 28,98/35,5 = 0,82
O = 39,184/16 = 2,45
impartim rezultatele la cel mai mic multiplu comun... 0,82
=> K = 1, Cl = 1 si O = 3
=> A = KClO3
1) 2KClO3 --toC--> 2KCl + 3O2
descompunere
2) O2 + 2H2 --> 2H2O
combinare
3) 2H2O2 --> 2H2O + O2
descompunere
4) 5O2 + P4 --> 2P2O5
combinare
5) P2O5 + 3H2O --> 2H3PO4
combinare
6) O2 + S --> SO2
combinare
7) SO2 + H2O --> H2SO3
combinare
d)
500 g n moli
2KClO3 --toC--> 2KCl + 3O2
2x122,5 3
=> n = 500x3/2x122,5 = 6,12 moli O2
nr. moli = V/V.molar
=> V = nr.moli x V.molar
= 6,12x22,4 = 137 L O2
nr. moli = masa/miu
=> m = nr.moli x miu
= 6,12x32 = 195,84 g O2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!