👤

ce cantitate de apa se formeaza la arderea a 100g hidrogen .Exprima rezultatul în lili si grame​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

 100g                 xg

     2H2 + O2= 2H2O

     2 .2g            2.18g

x=100 . 36 : 4=900g H20

n=900g : 18g =50 moli H2O

MH2O=2+16=18------->18g/moli