Răspuns :
prima data inmultesti toate relatiile cu una dintre valori(nu valoarea pretului, dar le inmultim pe ambele cu valoarea din relatia cealalta), a doua oara, facem diferenta si o sa vezi ca o relatie va fi egala, asa avem un pret si niste kg, le impartim si aflam un kg de portocale. Apoi, inmultim din prima sau a doua relatie (de la inceput) cu o valoare( cea a portocalelor) si scadem pretul. Asa aflam cat costa un kg de banane (impartind pretul final la valoare)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!