Va rog, ajutati-ma la această problemă ... daca se poate putin mai explicite calculele si/sau metodele de calcul...multumesc ! 6 kg de mere si 4 kg de cartofi costa 52 de lei . stiind ca 6 kg de mere costa cat 9 kg de cartofo aflati ce suma se plateste pentru 10 kg de mere si 18 de cartofi.
*=ori •Aceasta problema se rezolva prin metoda comparației •
Mere =m Cartofi=C
6 kg m......4 kg c.....52 lei 6 kg m=9 kg c Înlocuim pe 6 kg m cu 9 kg c 9 kg c.....4kg c...52 lei Practic: 9 kg c+4kg c=52 lei 13 kg c = 52 lei Un kg de cartofi = 52:13=4
Și acum ne rămâne sa înlocuim:
6 kg m= 4*9 6 kg m =36 Un kilogram de mere = 36:6=6
Și apoi rezolvam ce ne întreabă problema: 10*6+4*18=60+72=132 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!