👤

Pentru reacția H2 + I2 reversibil 2HI , Kc=50. Cunoscând că se introduc 1 mol H2 și 2 moli I2, se cere numărul de moli de HI obținuți la echilibru.



Răspuns :

                    H2    +    I2  <===>  2HI

Initiala          1 mol    2 moli          /

Consum./       -x         -x            +2x

Format                                      

Echilibru        1-x      2-x             2x

Kc = [HI]^2/([H2]·[I2]

=> 50 = (2x)^2/(1-x)(2-x)

50 = 4x^2/(2-x-2x+x^2)

100-150x+50x^2 = 4x^2

=> 46x^2 -150x +100 = 0

=> Δ = 1025

x1 =(75-√1025)/46 = 0,934  DA

x2 =(75+√1025)/46 = 2,326 NU

=>

la E: [HI] = 2x = 2x0,934 = 1,868 moli HI

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari