Răspuns:
Explicație pas cu pas:
3 kg mere ......... 5 kg pere ................34 lei (x 4)
4 kg mere ...........9 kg pere................57 lei (x 3)
__________
12 kg mere ...............20 kg pere ...........136 lei
12 kg mere ...............27 kg pere .............171 lei
27 - 20 = 7 kg pere..........171 - 136 = 35 lei
1 kg pere........35 : 7 = 5 lei
3 kg mere .....................34 - 5 x 5 = 34 - 25 = 9 lei
1 kg mere ......................9 : 3 = 3 lei
_______________________________
P + M = 40
5P + 3M = 154
P = 40 - M
5(40 - M) + 3M = 154
200 - 5M + 3M = 154
200 - 2M = 154
2M = 200 - 154 = 46
M = 46 : 2 = 23 kg mere
P = 40 - 23 = 17 kg pere