Răspuns :
Răspuns:
date necesare: M,acid acetic= 60g/mol =60kg/kmol
Vm= 22,4 l/mol=22,4m³/kmol
din ecuatiile reactiilor
CH3-CH2Cl+ HOH---->CH3-CH2OH
CH3-CH2OH+2O------> CH3COOH+H2O
DEDUC CA 1kmol acid se obtine din 1 kmol cloroetan
60kg..............................................22,4m³
3kg......................................................V=1,12m³
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!