👤

pentru a transforma 0,4 kg ale unei substanțe din stare lichidă în stare gazoasă fără a i se modifica temperatura a fost consumată o cantitate de căldură de 360 kj Să se determine căldura specifică de vaporizare a acestei substanțe precum și natura ei​

Răspuns :

Răspuns:

q=900 kJ/kg

Explicație:

m=0,4 kg

Q=360 kJ

Q=m·q   ⇒q=Q/m

⇒q=360 kJ/0,4 kg

q=900 kJ/kg

Explicație:

Q= mq

q=Q/m

360 kJ= 360000 J

q=360000/0,4=900 J

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari