👤

2. Se da schema:
1) A = a + b
2) C + deb
3)C+ e - Feb
4)C+f=Cu + b
5)b+H2O =g
a ) indentificati substantele știind că A =CaCO3
b calculați masa de substanța A de puritate 80% necesara obținerii substanței b care se utilizează apoi în reacția 5 pentru obținerea a 31 g de subst g
urgent dau coroana !!!!​


Răspuns :

Răspuns:

CaCO3--->-CaO +CO2

C+O2---> CO2

3C +  2Fe2O3---> 4Fe + 3CO2

C + 2CuO---> Cu + CO2

CO2+ H2O---> H2CO3

substantele sunt aszate in aceleasi pozitii ca a.b,c,d,e,f,g

M,CaCO3= 100g/mol      M,H2CO3= 62g/mol

din ecuatiile de mai sus, deduc:

1molCaCO3.......1molCO2........1molH2CO3

100g....................................................62g

x............................................................31g

x=m=50g CaCO3  pur

p=m,px100/m,i----> m,impur= 50x100/80g=62,5g CaCO3 IMPUR

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari