👤

Intr-un tunel cu 20m intra o locomotiva de 20m cu viteza de 20 de metri pe secunda. Dupa cat timp paraseste tunelul locomotiva?
~va rog am nevoie rapid cu explicatie si rezolvare completa repede, dau coroana la primul raspuns corect !!~


Răspuns :

Răspuns: 2 secunde

Explicație:

v = d / t

t = distanta / viteza

distanta = 20 m + 20 m = 40 m

viteza = 20 m/s

timp = 40 m  : 20 m/s = 2 secunde

!!! locomotiva intra  in  tunel si traversarea se considera terminata cand locomotiva iese din tunel, deci "botul " locomotivei a mai strabatut o lungime de 20 m !!!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari