👤

Ce cantitate de clorura de calciu se poate obține prin reacția a 3 moli de acid clorhidric cu oxid de calciu?
Îmi trebuie urgent! ​


Răspuns :

Răspuns:

CaO +2 HCl --- CaCl₂ + H₂O

1molCaO...2 moli HCl...1mol CaCl₂

                  3moli HCl.......a

a = n moli de CaCl₂=   3/ 2 = 1,5 moli CaCl₂

mCaCl₂  =  1,5 x  MCaCl₂ = 1,5 x 111 =166,5g

Explicație:

Răspuns:

Explicație:

               3moli      xmoli

    CaO + 2HCl = CaCl2 +H2O

                2molI     1mol

x=3. 1 : 2=1,5moli CaCl2

m=1,5moli . 111 g/moli = 166,5 g CaCl2

MCaCl2=40 + 2.35,5=111------> 111 g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari