Răspuns :
Răspuns:
39.2 ⁰/₀
Explicație:
μH₂SO₄= 2·1+ 32+ 4·16=98[tex]\frac{g}{mol}[/tex] ⇒ 2 moli de acid sulfuric au 2·98= 196 g ⇒ [tex]c=\frac{196}{196+304} *100= 39.2[/tex]⁰/₀
Răspuns:
Cp = md / msol x100
deci md = nr de moli x M H₂SO₄ =2 x 98 = 196g
m sol = md + mH₂O = 196 + 304 = 500g
Cp = 196 / 500 = 39,2 %.
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!