👤

Să se calculeze cantitatea de apă necesară pentru a forma 250 g solutie saramura 10%

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

ms=250g

c=10%

mapa

c=md.100 : ms

md=c.ms : 100

md=10.250 :100=25g sare

ms=md +mapa

mapa=ms -md

mapa= 250g  - 25g=225g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari