👤

Un amestec de CH4 si C2H6 contine 79,12% C. Se cere raportul de masa din amestec si volumul de aer in c.n. cu 20% O2 necesar arderii unei probe cu volumul 78,4 ml (c.n.).

Răspuns :

miuCH4 = 16 g/mol

miuC2H6 = 30 g/mol

a moli CH4 ----> 12a g C

b moli C2H6 ----> 24b g C

100% ...................................... 79,12% C

(16a + 30b)g amestec ...... (12a+24b)g C

100(12a+24b) = 79,12(16a + 30b)

=> 1,264(12a+24b) = (16a + 30b)

=> 0,832a = 0,336b

=> 2,5a = b

CH4 : C2H6 = a : b = a : 2,5a /a

= CH4 : C2H6 = 1 : 2,5

78,4 ml = 0,0784 L

=> 0,0784/22,4 = 0,0035 moli amestec

a+2,5a = 0,0035 => a = 0,001 moli CH4

b = 2,5x0,001 = 0,0025 moli C2H6

=> 0,001x16 g CH4 + 0,0025x30g C2H6 = 0,091 g amestec

=> raport masic CH4 : C2H6 = 0,016 : 0,075

0,001   V1 L

CH4 + 2O2 --> CO2 + 2H2O

1        2x22,4

V1 = 0,001x2x22,4/1 = 0,0448 L O2

0,0025  V1 L

C2H6 + 7/2O2 --> 2CO2 + 3H2O

1           3,5x22,4

V2 = 0,0025x3,5x22,4/1 = 0,196 L O2

V1+V2 = 0,0448+0,196 = 0,2408 L O2

V.aer = 5Vo2 = 5x0,2408 = 1,2 L O2

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari