👤

Calculati lucrul mecanic efectuat pentru ridicare cu viteza constanta a unui corp cu masa de 10 tone la o inaltime de 20 metri.

Răspuns :

Răspuns:

m=10t=10000kg

h=20m

____________

L=?

L=G*h=mg*h

L=10000*10*20=2000000j

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari