Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
ymoli 1,5 moli xmoli
2 Fe +3 Cl2 = 2FeCl3
2moli 3moli 2moli
x=1,5 .2 : 3=1 mol FeCl3
m=1mol. 162,5g/moli=162,5g FeCl3 [mt ]
-randamentul este 95%
randament = mp.100 :mt
mp=randament . mt :100
mp=162,5 .95 :100=154,37 g FeCl3
-masa fierului [ la acelasi randament]
y=2 .1,5 : 3 =1mol Fe
m=1mol.56g/moli=56g Fe [ mt ]
mp=56 : 95 :100=53,2 g Fe
MFeCl3=56+3.35,5=162,5----->162,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!