Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
-se afla masa pura de Mg
mp=p .mi :100
mp=80 .120 :100=96 g Mg pur
-se scrie prima ec.[ arderea Mg] si se afla masa de MgO
96g xg
2 Mg + O2 = 2MgO
2.24g 2.40g
x=96 . 80 : 48=160 g MgO
-se acrie a doua ec. si se afla masa de baza obtinuta
160g yg
MgO + H2O= Mg(OH)2
40g 58g
y=160 . 58 : 40=232g Mg(OH)2-------->acesta este md sol. de Mg(OH)2
- se afla ms sol. de baza
ms=md.100 :c
ms=232 . 100 :10=2320 g sol. Mg(OH)2
MMgO=24 +16=40------>40g/moli
MMg(OH)2=24 +2.16 +2=58------>58g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!