Răspuns :
Răspuns:
5. A) T1= 10h 30 min
T2= 13h 50 min
Dt=t2-t1
Dt=13h 50 min - 10h 30 min
Dt= 3h 20 min
In minute: 3×60=180 min
180 min+20 min=200 min
B) 240 km:200min =1,2 km/min
200 min= 200×60=12000s
240000 m : 12000 s= 20 m/s
6. T1=8h 20 min
D1= 30km
T2=9h 50 min
D2=111 km
A) Dd= d2-d1
Dd= 111 km-30 km
Dd=81 km
B) Dt = t2-t1
Dt=9h 50 min - 8h 20 min
Dt=1h 30 min
C) Vm=d/t
Vm= 81 km pe 1h 30 min=> 81000m pe 5400s = 15 m/s
Vm=3600s×15m=54 km/h
Explicație:
Sper ca te-am ajutat!
Coronita?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!