👤

un corp cu m=4kg se misca pe un plan orizontal sub actiubea unei firte F=22N si imprima corpului o accelerație a=2m/s la patrat. Sa se calculeze forta de frecare si coeficientul de frecare ​

Răspuns :

F-Ff=m×a

Ff=F-m×a=22-4×2=22-8=14N

Dar

Ff=miu×N=miu×m×g

Unde N este normala, in cazul nostru egala on modul cu greutatea corpului.

Obtinem miu=Ff/m/g=14/4/10=7/20=0.35

Coeficientul de frecare este miu=0.35