👤

Care este concentratia procentuala a unei soluții obținute prin dizolvarea a 35 g CuSO4 .5H2O în 150g apa?​

Răspuns :

Răspuns:

cand calculezi conc procentuala ptr solutie de cristalohidrat  se determina masa de CuSO₄ .

m CuSO₄ =  m CuSO4 .5H2O / M CuSO4 .5H2O x  MCuSO4

m  CuSO4 =  35 / 250 x 160 = 22,4g

deci Cp =  m d / m sol x 100 = 22,4 / (150 + 35)  x 100 = 12,1

Cp = 12,1%.

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari