👤

sau vândut 40 kg mere și pere sau încasat 154 RON dacă se vinde 3 kg de mere și 5 kg de pere sau încasat 34 RON iar dacă s-ar vinde 9 kg de pere și patru de mere se află 7 RON Cât costă merele respectiv perele​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Cat costă 3 kg de mere?

7×3=21

Cat costă 1 kg de pere

34-21=13

13:5=2,6

7 lei costă 3 kg de mere

2,6 un kg de pere