Răspuns :
Răspuns:
ardei=a
struguri=s
Explicație pas cu pas:
4a+5s=81
6a+7s=115
2a+2s=34
a+s=17
4a+5s=4a+4s+s=81
4x(a+s)+s=81
4×17+s=81
68+s=81
s=81-68=13
2a+3s=2a+2s+s=2(a+s)+s=2×17+13=34+13=47
4 kg a ..... 5 kg s ..... 81 lei /×6
6 kg a ...... 7 kg s ..... 115 lei /×4
______________________________
24 kg a ..... 30 kg s ..... 486 lei
24 kg a ....... 28 kg s .....460 lei
_____________________________
30-28=2 kg struguri ( in plus )
486-460=26 lei
26:2=13 lei ( costă 1 kg struguri )
13×30=390 lei ( costă 30 kg struguri)
486-390=96 lei ( costă 24 kg ardei)
96:24=4 lei ( costă 1 kg ardei )
2×4+3×13=8+39=47lei ( costă 2kg ardei și 3 kg struguri )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!