👤

40g sare de bucătărie se dizolva, obtinandu-se o solutie cu concentrație de 70% care este cantitatea de solutie si ce reprezinta 70% ?​

Răspuns :

Răspuns:

C=md*100/ms

md=40g

C=70%

ms=md*100/c=57,1g

Explicație:

Eu asa am facut. Nu stiu daca e corect. Am incercat.

Vezi imaginea BANUCORINA84