👤

Ajutor am test!!!
determinati viteza undelor transversale care se propaga printr-o coardă in care tensiunea este egala cu 80N iar coarda are masa de 5g la o lungime 2m


Răspuns :

Răspuns:

T=80N

m=5g=0,05Kg

l=2m

------------------

vt=?

Vt=√T/n

n=0,05:2=0,025kg/m

Vt=√80/0,025=√3200=√1600*2=40√2

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari