👤

o minge cu masa de 300g se rostogolește pe pământ. calculați FG și Ff dacă coeficientul de frecare este de 0,15​

Răspuns :

m=300grame=0.3kg

G=m×h=0.3×10=3N

Daca notam cu N normala, adica reactiunea pamintului asupra mingii, avem N=G.

Ff=miu×N=miu×G=0.15×3=0.45N

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari