👤

O hidrocarbură conține 85,7% carbon și are densitatea relativă a vaporilor săi față de hidrogen 42. Care e formula hidrocarburii

Răspuns :

Răspuns:

-calculez %H

100-85,7=14,3 %H

-calculez masa molara din densitatea relativa

d=M/M,H2---> M= 42X2=> 84g/mol

-deduc masele de C si H , apoi, nr. moli corespunzatori, din 1mol hidrocarbura

100g hidroc........85,7gC........14,3gH

84............................X....................Y

x= 72g------> niu=m/M= 72g/12g/mol= 6molC

y=12g----------->niu= 12/1mol=12molH

Hidrocarbura este C6H12

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari