Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
80g xg
2 H2O= 2H2 +O2
2.18g 32g
x=80.32 : 36=71,11 g oxigen
n=71,11 g : 32g/moli=2,22 moli O2
MH2O=2 +16=18----->18g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!