👤

Calculati volumul de aer (ce contine 20% O2) consumat la arderea a 4 moli metan.

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

4moli     xmoli

CH4 +2 O2= CO2 +2H2O

1mol    2moli

x=4 .2=8 moli O2

Vaer=8moli . 22,4 L/moli . 5=896 L