Răspuns :
Răspuns:
Pentru a afla densitatea corpului, ai nevoie de volum si masa.
Masa este data de problema: m= 5.4 kg.
Volumul il aflii prin intermediul inmultirii tuturor dimensiunilor date de catre problema, fiindca este paralelipiped.
V= L×l×h = 20×10×10 = 2000 cm cubi
Acesti centimetri cubi trebuiesc transformati in metri cubi.
2000 cm cubi -> 0.002 m cubi
Densitatea: kg/m^3 = 5.4 kg/0.002 m^3 = 2700kg/m^3
Răspuns: 2 700 kg / m³ = 2,7 g / cm³
Explicație:
densitatea = masa / volum
masa = 5,4 kg
volum = Lungime x latime x inaltime = 0,2 m x 0,1 m x 0,1 m = 0,002 m³
densitatea ρ = m / V = 5,4 kg : 0,002 m³ = 2 700 Kg / m³, cel mai probabil este construit din aluminiu
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!