Răspuns :
ms= m apa + m d => ms = 120+30 => ms=150 g
c= md x 100 : ms => c= 30 x 100 :150 => c= 3000:150 => c= 20
am notat:
ms= masa solutiei
md= masa alcool
c=concentratia
Md=30g
MH2O=120 g
Cp=?
Ms=MH2O+Md
Ms=120+30=150g
Cp/100=Md/Ms
Cp/100=30/150
=>Cp=30*100/150
Cp=300/15=20
MH2O=120 g
Cp=?
Ms=MH2O+Md
Ms=120+30=150g
Cp/100=Md/Ms
Cp/100=30/150
=>Cp=30*100/150
Cp=300/15=20
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!