👤

calculeaza concentratia unei solutii care contine 18g de sare de bucatarie in 72g apa.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

18g+72g= 90g solutie

18h /90g *100= 20% concentratie de sare in solutie

Succes !!

Explicație:

md=18g sare

ms=72 g apa

c=100×md/ms

c=18×100/72

c=1800/72

c=75%