Răspuns:
-calculez moli Co2
niu=V/Vm=286,72 l/22,4 l/mol=12,8mol CO2
-deduc moli si masa de etan care arde
1mol..........................2mol
C2H6 + 7/2O2----> 2CO2 + 3H2O
x............................12,8mol
x= niu=6,4mol etan
m= niuxM=6,4molx30g/mol= 192g etan pur
-calculez puritatea etanului, cu m,impur=400g
p= m,px100/m,i= 192x100/400%=48%
Explicație: