Stabili prin calcule cand se va consuma o cantitate de substanta de oxigen mai mare

Răspuns:
raspuns : in reactia O2 + N2
Explicație:
2moli xmoli
N2 + O2= 2NO
1mol 1mol
x=2moli O2
m=2moli. 32g/moli=64g oxigen
2moli ymoli
4Al + 3O2 = 2Al2O3
4moli 3moli
y=2 . 3 : 4 =1,5 moli O2
m=1,5moli .32g/moli=48 g oxigen