Răspuns :
Răspuns: 35 N, 5,83 cm ; 135 N, 22,5 cm
Explicație:
o galeata goala, cu capacitatea de 10 litri, cu masa de 3,5 kg este suspendata de un resort cu k = 600 N/m .
Sa se calculeze greutatea galetii si alungirea resortului.
Galeata se umple cu apa. Sa se calculeze greutatea galetii cu apa si alungirea resortului.
se cunosc : densitate apa = 1000 kg / m³, g = 9,8 N/kg.
1. Greutatea = masa x g
masa galeata = 3,5 kg
g = 9,8 N/kg
Greutate galeata = 3,5 kg x 10 N/kg = 35 Newton
suspendata de resort, greutatea galetii va determina o intindere a resortului. In resort apare o forta elastica, egala cu greutatea
G = F elastica = k Δl
Δl = F / k = G / k = 35 N : 600 N/m = 0,0583 m = 5,83 cm
2. galeata plina va avea greutate = greutate galeata + greutate apa
greutate galeata = 35 N
greutate apa = masa apa x g
masa apa = densitate apa x volum
densitate apa = 1000 kg / m³ = 1 kg / litru ( 1 m³ = 1000 litri)
masa apa = 1 kg / litru x 10 litri = 10 kg
greutate apa = masa apa x g = 10 kg x 9,8 N/kg = 100 Newton
greutate galeata plina = 35 N + 100 N = 135 Newton
Greutate galeata plina = Forta elastica galeata plina = k Δl
Δl = G plina / k = 135 N / 600 N/m = 0,225 m = 22,5 cm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!