......................

Răspuns:
a) de 3 ori
b) 0,33 moli
Explicație:
a) fiindcă presiunea creste cu cantitatea delta p, p2=p1+delta p. Deci p2=3*10^5 Pa.
Scriind legea transformării izoterme: p1V1=p2V2, putem înlocui toate mărimile în afara de V2. Îl aflăm și obținem V2=p1V1/p2=2,77 litri.
V1/V2=3. Volumul scade de 3 ori fata de cel inițial.
b) fiindcă ni se dă temperatura gazului în starea 1, folosim legea gazului ideal: p1V1=niu*R*T1
V1=8.31*10^(-3) metri cubi
T1=27+273=300K
Niu=p1V1/RT1