👤

O mașină avand 72 km/h se opreste in 2 minute.


Răspuns :

Răspuns:

V=Vo+a(T-To)

a=(V-Vo)/(T-To)

a=(0-20)/(2-0)

a=-10m/s

V=72 km/h=20m/s

Explicație:

v= viteza finala

Vo=viteza init

a=acceleratia (ce trebuie sa aflam)

t=timp final

To=timp initial

Vo=egal cu 0

To=egal cu 0

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari