👤

Peste 150 Kg carbune cu 20%impuritati se trec vapori de apa.Raspundeti la urmatoarele intrebari:
a)Care este nr. de Kmoli de amestec gazos rezultat
b)Care este cantitatea de apa necesara in reactie?
REACTIA:C+H20-->CO+H2

Ofer 46 de puncte+coronita..


Răspuns :

a)

100% amestec impur - 20% impuritati = 80% puritatea carbunelui

150 kg carbune impur ....... 100%

m kg carbune .................... 80%

=> m = 150x80/100 = 120 kg carbune pur

120 kg    a kg       n1 kmoli   n2 kmoli

  C   +    H2O   -->     CO + H2

  12         18                  1         1

=> n1 = 120x1/12 = 10 kmoli CO

=> n2 = 120x1/12 = 10 kmoli H2

=> n1+n2 = 20 kmoli amestec gazos

b)

a = 120x18/12 = 180 kg apa

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari