👤

60 g solutie de acid clorgidric care are concentratia de 22 la suta reacrioneaza cu oxidul de potasiu.Ce cere cantitatea de oxid intrebuintata.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

K2O + 2 HCl = 2 KCl + H2O

100 g solutie ...............22 g HCl

60 g...............................x

x = 60*22/100 = 14,52 g

M HCl = 36,5 g/mol

M K2O = 94 g/mol

2 moli HCl...............1 mol K2O

2*36,5 g ................94 g

14,52 g..................y

y = 94*14,52/2*36,5 = 18,7 g K2O

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari