👤

La un concurs de ciclism saoferit concurenților suc de portocale și mere. Din 2 portocale și 4 mere se obține 400 g de suc. Din 3 portocale și 7 mere se obțin 650 g suc. Ce cantitate de suc obține dintr-o portocală și un mar?


Răspuns :

Răspuns:

150g

Explicație pas cu pas:

2p+4m=400

3p+7m=650

inmultim prima relatie cu 3 si pe a 2-a cu 2 si rezulta

6p+12m=1200

6p+14m=1300

scadem a 2-a relatie din prima si rezulta

2m=100 <=> m=100/2=50

ne introacem la una din relatiile initiale si inlocuim m cu 50

2p+4*50=400 <=> 2p+200=400 <=> 2p=200 <=> p=100

acum

p+m=100+50=150g

2portocale.............4mere..............400g/×3

3portocale.............7mere..............650g/×2

6portocale............12mere............1200g

6portocale............14mere.............1300g

0 portocale 2mere............100g

0portocle 1mar=100:2=50g

0portocale 4mere=50×4= 200

2portocale=400-200=200g

1porocală=200:2= 100g

1portocală+1măr=100+50=150g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari