👤

4,8 grame carbon 2% impuritați se ard cu produs de reacție si in ce cantitate

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

-se afla masa pura de C

p=98%  [100  - 2=98  ]

mp= p .mi : 100

mp=98 . 4,8 : 100=4,704 g C pur

 4,704 g          xg

C   +    O2   = CO2

12g                    44g

x=4,704 . 44 : 12=17,248 g CO2

n=17,248 g : 44g/moli=0,392 moli CO2

MCO2=12+2.16=44--->44g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari