Răspuns :
Răspuns:
-calculez moli aer si oxigen
niu=V/Vm= 201,6/22,4 mol=9mol aer
niu,O2= 20/100x9 mol= 1,8mol
-calculez moli amestec hidrocarburi
niu= 13,44/22,4 mol= 0,6mol amestec
-presupun ca amestecul e alcatuit din a moli C3H8 si b moli CH4
deduc moli din amestec din ecuatiile chimice
C3H8+5O2-----> 3CO2+4H2O ori a moli
CH4 + 2O2---> CO2+ 2H2O ori b moli
a+ b= 0,6
5a+2b=1,8
rezolvand sistemul, rezulta a= 0,2molC3H8 b= 0,4molCH4
-calculez masa medie a amestecului
M,=0,2/0,6molx44g/mol+ 0,4mol/0,6x16g/mol=25,33g/mol
-calculez densitatea amestecului
ro= M/Vm= 25,33g/mol / 22,4 l/mol=1,13 g/l
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!