👤

Cunoscand ca prin arderea fiecarui mol de carbon se elibereaza o cantitate de caldura egala cu 96 kcal, calculeaza cate kcal de obtin prin arderea unui kg de carbune de tipul lignitului cu 25% impuritati necombustibile HEEEELPPP VA ROOOG REPEDEEEEE DAU PUNCTAJ MARE​

Răspuns :

Răspuns:

Calculam impuritatile necombustile

100g lignit...............25g impuritati

1000g lignit..............X

X=250g impuritati

Diferenta 1000-250=750g reprezinta carbonul(partea combustibila)

Calculam nr moli carbon=750:12=6,25moli

1 molCarbon..................96kcal

6,25molCarbon..............x

x=6,25×96=600kcal

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari