Răspuns :
Răspuns: 8 cm
Explicație:
capacitatea totala a vasului este V = l x l x l = 10 cm x 10 cm x 10 cm = 1000 cm³
daca se scot 0,2 litri = 200 cm³, in vas ramane un volum de 1000 cm³ - 200 cm³ = 800 cm³
apa va ocupa un volum V1 = suprafata bazei cubului x inaltimea = latura x latura x inaltimea
inaltimea = V : S = V : l² = 800 cm³ : (10cm)² = 800 cm³ : 100 cm² = 8 cm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!