Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1)
30 : 6 = 5 lei (costa 1 kg de portocale)
4 x 5 = 20 lei (costa 4 kg portocale)
20 : 5 = 4 lei (costa 1 kg de piersici)
4 x 12 = 48 lei (costa 12 kg de piersici)
______________
2)
a + b + c = 310
b = 2a + 5
c = a + b = a + 2a + 5 = 3a + 5
a + b + c = a + 2a + 5 + 3a + 5 = 6a + 10
6a + 10 = 310
6a = 310 - 10 = 300
a = 300 : 6 = 50
b = 2*50 + 5 = 105
c = a + b = 50 + 105 = 155
_____________________
3)
(2n + 5) : 3 - 11 = 4
(2n + 5) : 3 = 4 + 11 = 15
2n + 5 = 15*3 = 45
2n = 45 - 5 = 40
n = 40 : 2 = 20
Răspuns:
5kg piersici=4 kg portocale
30:6=5 lei costa un kg de portocale
5 kg piersici=4·5=>20:5=4 lei costa un kg de piersici
4·12=48 lei costa 12 kg piersici
_______________
a+b+c=310
b=2a+5
c=a+b=>c=a+2a+5=>c=3a+5
a+2a+5+3a+5=310
6a=310-10
a=300:6=>a=50
b=2·50+5=>b=105
c=3·50+5=>c=155
__________
[(2a+5):3]-11=4
(2a+5):3=4+11
2a+5=15·3
2a=45-5
a=40:2
a=20
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!