👤

1) 5 kg de piersici costa cat 4 kg de portocale . Stiind ca 6 kg de portocale costa 30 de lei , afla cat costa 12 kg de piersici
2) Suma a trei numere este 310 . Afla numerele stiind ca al doilea este cu 5 mai mare decat dublul primului , iar al treilea este egal cu suma primelor doua la un loc.
3) Afla un numar stiind ca , daca adunam 5 la dublul sau , rezultatul il impartim la 3 , iar din noul rezultat scadem 11 , obtinem 4 . 50 p cine le rezolva pe toate


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

1)

30 : 6 = 5 lei (costa 1 kg de portocale)

4 x 5 = 20 lei (costa 4 kg portocale)

20 : 5 = 4 lei (costa 1 kg de piersici)

4 x 12 = 48 lei (costa 12 kg de piersici)

______________

2)

a + b + c = 310

b = 2a + 5

c = a + b = a + 2a + 5 = 3a + 5

a + b + c = a + 2a + 5 + 3a + 5 = 6a + 10

6a + 10 = 310

6a = 310 - 10 = 300

a = 300 : 6 = 50

b = 2*50 + 5 = 105

c = a + b = 50 + 105 = 155

_____________________

3)

(2n + 5) : 3 - 11 = 4

(2n + 5) : 3 = 4 + 11 = 15

2n + 5 = 15*3 = 45

2n = 45 - 5 = 40

n = 40 : 2 = 20

Răspuns:

5kg piersici=4 kg portocale

30:6=5 lei costa un kg de portocale

5 kg piersici=4·5=>20:5=4 lei costa un kg de piersici

4·12=48 lei costa 12 kg piersici

_______________

a+b+c=310

b=2a+5

c=a+b=>c=a+2a+5=>c=3a+5

a+2a+5+3a+5=310

6a=310-10

a=300:6=>a=50

b=2·50+5=>b=105

c=3·50+5=>c=155

__________

[(2a+5):3]-11=4

(2a+5):3=4+11

2a+5=15·3

2a=45-5

a=40:2

a=20

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari