Răspuns :
Răspuns: deformarea Δl = 2 cm (0,02 m )
lungimea finala = 6 cm( 0,06 m)
corpul de 100 grame = 0,1 kg are o greutate ce intinde resortul.
Forta elastica dezvoltata in resort se calculeaza pe baza relatiei
Felastica = k Δ l , unde
k = constanta de elasticitate a resortului
Δl = alungirea resortului ( diferenta dintre lungimea finala si lungimea initiala)
Forta elastica apare in resort ca urmare a greutatii corpului si este egala cu aceasta
F elastica = G
Greutatea = masa x g
masa x g = kΔl
Δl = mg : k = 0,1 kg x 10 N/kg : 50 N/m = 0,02 m = 2 cm
lungimea finala = lungimea initiala + Δl = 0,04 m + 0,02 m = 0,06 m = 6 cm
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!