Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
142 kg xkg
2HCl + MgBr2= MgCl2 + 2HBr
2.36,5kg 95kg
x=142 .95 : 73=184,79 kg MgCl2 [ mt=masa calculata teoretic ]
Dar randamentul este 50%
randament= mp.100 : mt
mp=184,79 .50 :100=92,395 kg MgCl2 [masa de produs obt. practic ]
MMgCl2=24 +71= 95--->95g/moli
MHCl=1+35,5=36,5------>36,5 g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!