👤

Ce cantitate de oxigen se obține prin descompunerea catalitică a 680 de g soluție apă oxigenată de concentratie 3%?​

Răspuns :

ms=680 g

c%=3%

______________/

mH2o=?

______________//

md=c×ms/100

mh2o=ms+md

Rezolvare:

md=3×680/100=20,4

mH2o=680+20,4=700,4