👤

Dacă 3 kg de mere costă 9 lei.
Aflati cat costă 7 kg mere.


Răspuns :

Răspuns:

aplicam metoda de trei simpla

3kg mere........9 lei

7kg mere............x

---------------------------

x=7·9:3=21 lei

sau

Cat costa un kg de mere?

9:3=3 lei

Cat costa 7 kg mere?

7·3=21 lei

Salut !

Pentru a putea rezolva problema citim cu atentie datele oferite, Aflam ca pentru 3 kg de mere s-au platit 9 lei. Pentru a afla cat costa 7 kg de mere vom afla prima data cat costa 1 kg de mere, apoi rezultatul obtinut in vom inmulti cu cantitatea ceruta.

  • Cat costa 1 kg de mere ?

9 lei : 3 kg = 3 lei/kg

  • Cat costa 7 kg de mere ?

3 lei/kg x 7 kg = 21 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari