Răspuns :
Răspuns:
-calculez masa de carbune pur, cu p=80%
p=mpx100/m,i----> mp= 45x80/100g= 36gC
-calculez masa de Co2, din ecuatia chimica, stiind M,C=12g/mol, M,CO2=44g/mol
1mol 1mol 1mol sau, in grame
C + O2-------> CO2
12g.......................44g
36g........y..............x=m= 132g ADEVARAT
CO2 + Ca(OH)2--->CaCO3↓+ H2O
Substanta =care se depune tulbura apa de var ADEVARAT
y=36x1/12mol= 3mol O2 ADEVARAT
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!