Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
c=15%
md=30g
ms
mapa
c=md.100: ms
ms=md.100:c
ms=30.100 : 15=200g sol.
ms=md + mapa
mapa= ms - md
mapa= 200g - 30=170g H2O
c=?
100g apa
md-----> este acelasi= 30g
ms initial=200g
-se obtine ---> ms final=200g + 100g apa=300g
-se afla concentratia
c=md.100: ms
c=30 .100 :300=10%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!